Утеплення Стін

  Втримати в середині будинку тепло взимку і прохолоду влітку зовсім непросто, тому багатьом доводиться витрачати чималу кількість матеріальних засобів на оплату енергоносіїв. Для багатьох може бути невідомим той факт, що знизити витрати енергії на обігрів або кондиціонування можна на 40-60%, якщо підійти до справи з розумом! Існують спеціальні формули, за якими можна вирахувати тепловтрати стін, побудованих з різних матеріалів. Цей показник вимірюється в Ватах на квадратний метр, тому він мало про що вам скаже, і більше потрібен фахівцям. Але якщо говорити простіше, то близько 40% втрат тепла припадає на зовнішні стіни будинку, які становлять приблизно 60% від суми площ всіх його сторін, тому правильне їх утеплення стане основою колосальної економії і не тільки.

  Правильно утеплений будинок – це комфорт і безпека для здоров’я його мешканців. Така будова прослужить значно довше, тому що  на неї не будуть впливати такі негативні чинники, як волога, грибок, цвіль і інші руйнівні явища. Але, зрозуміло, що до кожного типу стін необхідно знайти свій підхід, хоча універсальне рішення, до якого ми постараємося прийти в підсумку, буде максимально ефективним. Для початку розглянемо, які види стін існують, які їхні особливості з точки зору утеплення.

Різновиди стін і їх особливості

Спочатку розглянемо зовнішні стіни, через те що саме з ними пов’язані основні втрати тепла.

Кам’яні стіни

  Вони зводяться найчастіше з цегли або вапняку. Під закладку підвалу використовується бут – це теж вапняна порода, але щільність її дуже висока. Такі стіни характеризуються такими особливостями:

 • кам’яні стіни вважаються холодними – дійсно, сам камінь має більший коефіцієнт поглинання тепла, тому маса енергії витрачається вже тільки на те, щоб прогріти   стіни. Влітку такі стіни прогріваються довше, але якщо вони все ж прогріються на сонці, то потім дуже довго віддають тепло, що призводить до задухи в приміщенні
 • кам’яні стіни повинні бути захищені від впливу вологи і зовнішніх чинників
 • є міцною основою для важких видів утеплювачів і навісних фасадів
 •  товщина стін грає важливу роль і впливає на вибір утеплювача згодом

Бетонні стіни (моноліт)

  Найчастіше  використовуються в промисловому будівництві. Сьогодні панельні багатоквартирні будинки практично ніде не будуються. Пов’язано це з тим, що їх дуже складно прогріти взимку і охолодити влітку. Всі зовнішні стіни дуже чутливі до перепадів температур. Але, по суті, підхід до їх утеплення нічим не відрізняється від підходу до теплоізоляції кам’яних стін, через те що  властивості цих матеріалів дуже схожі.

Металеві стіни

  З профільованої сталі зводяться стіни тільки для зведення ангарів, складських комплексів, рідше – для виробничих та виставкових комплексів, торгових критих ринків. Сьогодні ширше застосовуються так звані сендвіч панелі. По суті, це лист профільованої сталі зовні, прошарок ППУ (спіненого поліуретану), і лист ламінованого ДВП або іншого матеріалу зсередини. Якщо ж застосовується тільки обшивка з профільованої сталі, то утеплюють її часто зсередини, і саме спіненим поліуретаном, тому що, забігаючи вперед, можна сказати, що це єдиний універсальний і найбільш ефективний утеплювач на сьогоднішній день.

Металеві стіни досить тонкі, тому важливо, щоб утеплювач був дуже ефективним, по можливості забезпечував додаткову звукоізоляцію, а також зміцнював їх. І пінополіуретан є саме таким матеріалом.

Дерев’яні стіни (брус)

  Великим попитом сьогодні користуються дерев’яні будинки або зруби. Це екологічно чистий матеріал, який на сьогоднішній день неперевершений за своїми властивостями. Дерево – це теплий матеріал, тому підтримувати всередині таких будинків оптимальний мікроклімат значно легше. Крім того, ці стіни дихають, що дозволяє природним чином уникати парникового ефекту. Але тільки при великій товщині стін такий будинок може обійтися без додаткового утеплення. Найчастіше цього намагаються уникати, через те що вартість будови з товстої колоди значно вища, а процес складніший.

  Для утеплення дерев’яних стін необхідно застосовувати екологічно чисті матеріали, які не нарушать нормальної циркуляції повітря. Тобто, цей вид теплоізоляції не повинен боятися вологи, що міститься в повітрі, в іншому випадку доведеться забезпечувати додаткову гідроізоляцію, що призведе до втрати дерев’яними стінами однієї з найважливіших її переваг. Також важливо, щоб утеплювач  не був легкозаймистим, та мав здатність протистояти вогню, запобігаючи пошкодження дерев’яної несучої конструкції.

Каркасні стіни

  За каркасною технологією сьогодні будується близько 40-50% всіх приватних будинків, а також деяких видів малоповерхових будівель. Каркасні стіни порожнисті всередині, що дозволяє використовувати для їх утеплення найрізноманітніші утеплювачі, в тому числі і насипні (тирса, торф). В основу стіни лягає дерев’яний або металевий каркас, який з двох сторін обшивається яким-небудь матеріалом, передбаченим проектом. Плюси такої конструкції складаються в швидкості зведення і доступності матеріалів, але мінуси – це практично нульова звукоізоляція і мінімальний рівень теплоізоляції. Тому при виборі матеріалу для утеплення необхідно не випускати з поля зору цих нюансів.

Можливі види утеплення стін

Практично будь-яка стіна може бути утеплена двома способами:

 1. зовнішнім – зовнішнє утеплення передбачає нанесення утеплювача з боку вулиці і вважається більш ефективним, тому що  біля стіни при такому підході перестає існувати безпосередній контакт із зовнішнім середовищем
 2. внутрішнім – утеплювач наноситься з боку приміщення або безпосередньо в саму стіну (в порожнину стіни при каркасному будівництві)

Зовнішнє утеплення стін

Дійсно, при зовнішньому утепленні стіна краще захищена від зовнішніх впливів, тому погодні зміни зовні практично ніяк не позначаються на ній і на мікрокліматі всередині приміщень. Однак важливо розуміти, що весь удар стихії в цьому випадку доводиться саме на утеплювач, тому потрібно подбати про те, щоб він витримав цей натиск і не втратив ефективності. Зрозуміло, що матеріал повинен бути стійким до механічних впливів, бути хорошою основою для нанесення штукатурного шару, якщо це передбачено проектом.

 

Внутрішнє утеплення стін

Цей вид утеплення передбачає нанесення утеплювача зсередини. З одного боку це краще, адже матеріал не братиме на себе всі удари стихії, але з іншого боку до нього пред’являється ще більше вимог. Він повинен бути негорючим і екологічно чистим. Всі інші вимоги залишаються колишніми, тому що в будь-якому випадку після утеплення піде декоративне оздоблення. А ось істотним мінусом внутрішнього утеплення є той факт, що стіна буде приймати на себе всі удари негоди, взимку вона буде майже повністю промерзати, а потім відтавати, що призведе до її прискореного руйнування через підвищеного впливу факторів зносу.

  Іноді оптимальним рішенням є комплексне утеплення стін зсередини і зовні. Це не тільки дозволяє економити на обігріві або кондиціонуванні приміщень, але ще і захищає самі несучі конструкції, продовжуючи експлуатаційний термін всього будинку.

Матеріали для зовнішнього утеплення стін

За винятком ППУ (спіненого поліуретану), далеко не всі матеріали можуть застосовуватися і всередині, і зовні приміщень. Тому спочатку ми розглянемо ті, які застосовуються найчастіше саме для зовнішнього утеплення.

Пінопласт

  Застосовувати цей матеріал для внутрішнього утеплення категорично неприпустимо, тому що пінопласт є легко-займистим горючим утеплювачем. При горінні він виділяє ряд отруйних речовин. Час життя будь-яких живих організмів при вдиханні продуктів горіння пінопласту не перевищує 20-ти секунд. Тому його використовують тільки для зовнішнього утеплення за умови обов’язкового покриття штукатурною сумішшю по армуючій сітці шаром не менше 5-ти мм. З якими особливостями пов’язано утеплення пінопластом:

 • Для монтажу пінопласту необхідно застосовувати спеціальний клей і пластикові анкери, які забезпечують оптимальний ступінь притиску, а також не дають пінопласту відшаровуватися з плином часу
 • Утеплення пінопластом здійснюється тільки по заздалегідь вирівняній сухій і чистій поверхні
 • Пінопласт не годиться для утеплення стін складної форми (напівкруглих, наприклад), або це буде пов’язано з великими труднощами – нарізкою листів на дрібні шматки. Але при цьому ефективність утеплення знижується
 • Матеріал досить крихкий, він вимагає делікатного поводження, як під час монтажу, так і протягом усього експлуатаційного терміну
 • Як правило, сам експлуатаційний термін матеріалу не перевищує 10-ти – 15-ти років, що не так багато, але при безграмотному монтажі цей термін не перевищить і 5-ти років, тому що під пінопластом утворюються порожнини
 • Процес монтажу досить трудомісткий, при відсутності досвіду дуже складно рівно стикувати окремі листи, щоб уникнути виникнення між ними щілин. Власне, єдиним вагомим плюсом цього матеріалу є матеріальна доступність. Але якщо врахувати той факт, що в кращому випадку раз в 10-ть років доведеться робити заміну утеплювача, то ця економія виявляється не такою вже й економною. Тому навіть низький коефіцієнт теплопровідності не міняє суті. Цей матеріал не найкращий варіант.

Термоізоляційні фарби.

  Широкого поширення цей тип утеплювачів так і не отримав, і на те є причини. По суті, це і є акрилова фарба, в яку виробник вводить певні добавки, наприклад, мікроскопічні скляні гранули. У кожній такій мікроскопічній бульбашці міститься повітря, що і робить цей наповнювач в деякому роді термоізоляційним, проте ефективність його невисока.

  Незважаючи на простоту нанесення, цей матеріал не можна розглядати серйозно, тому що ефективність його дуже мала. Крім того, вже через 3-4 роки фарба може почати лущитися. Це потягне за собою додаткові витрати, хоча особливого ефекту ви так і не відчуєте.

Скловати або мінеральна вата

  Ця категорія матеріалів більш ефективна, тому їх ми розглянемо детальніше. Почнемо з того, що далеко не кожен вид мінеральної вати годиться для зовнішнього утеплення. Все залежить від щільності матеріалу. Так, наприклад, рулонна мінеральна вата з щільністю від 9-ти до 15-ти кілограм на кубометр може застосовуватися тільки для внутрішнього утеплення, а листові матеріали з щільністю від 50-ти кілограмів на кубометр призначені для утеплення зовні під різні види обробки.

  Тобто, якщо ви хочете покривати стіни зовні штукатуркою, то вам потрібна листова мінеральна вата з щільністю близько 80-90 кілограмів на кубометр, призначена спеціально для монтажу під штукатурку. Вона не боїться вологи, відрізняється прекрасними теплоізоляційними властивостями, хоч і вимагає великих зусиль при монтажі. 

  Варто відзначити, що переважна більшість видів мінеральної вати вразлива по відношенню до вологи, навіть якщо виробник стверджує зворотнє

  В цілому, для зовнішнього і каркасного утеплення застосовуються мінеральні вати щільністю від 50-ти до 100 кілограмів на кубометр.

Мінеральна вата може кріпитися на спеціальний клей із застосуванням анкерів або тільки на анкера. Робота ця трудомістка, потребує знань і навичок, тому без бригадного підряду тут не обійтися. Деякі недоліки цього матеріалу:

 • Мінеральна вата досить важка – для деяких будинків це може стати проблемою, тому що додаткові навантаження призводять до посиленої усадки або навіть до руйнування несучих конструкцій
 • Висока вартість – доступною за ціною можна назвати тільки деякі види мінеральної вати малої щільності. А ось різновиди утеплювача, що застосовується для зовнішнього утеплення стін, обійдуться в солідну суму
 • Середній експлуатаційний термін – навіть при всій своїй високій вартості, експлуатаційний термін, заявлений виробниками, не перевищує 30-ти років
 • Не варто забувати, що листові і рулонні матеріали не є безшовним, а наявність стиків – це втрата ККД. Зрозуміло, що поступова усадка будинку призведе до втрати щільності між окремими матами скловати, що і стане причиною виникнення мостів холоду, які нескладно побачити за допомогою тепловізора. Однак теплоізоляційні властивості цього матеріалу дійсно високі – коефіцієнт теплопровідності не перевищує 0,04 одиниць. Рекомендувати цей матеріал для зовнішнього застосування можна, але з масою застережень.

Матеріали для внутрішнього утеплення

Мінеральна вата.

  Дійсно, можна використовувати мінеральну вату меншої щільності, але з урахуванням того, що монтуватися вона буде в каркас, тому що здавлювання її неприпустимо. Тобто, оптимально застосування скловати для утеплення каркасних будинків. В іншому випадку виникає необхідність в облаштуванні додаткового каркаса, а це втрата корисного об’єму приміщення.

  Проте, необхідно подбати про надійну гідроізоляції і пароізоляції, тому що всі мінеральні вати, що застосовуються для внутрішнього утеплення, вразливі по відношенню до вологи. В іншому ж їх властивості мало чим відрізняються від властивостей мінеральної вати для зовнішнього утеплення.

Сипучі утеплювачі (торф, тирса, целюлоза)

  Застосовуються тільки для утеплення порожніх каркасних стін за умови облаштування пароізоляції і гідроізоляції. Незважаючи на те, що ці матеріали відрізняються досить низьким коефіцієнтом теплопровідності, їх ефективність не так вже й висока, що пов’язано з рядом недоліків:

 • Сипучі утеплювачі просідають – з часом усередині утепленої стіни утворюються порожнини, які перетворюються в мости холоду. Якщо в утеплювач потрапила волога, то цей процес прискорюється
 • Підвищення рівня пожежної небезпеки – як торф, так і тирса або целюлоза, виготовлена ​​на їх основі, є горючими матеріалами, тому навіть добавки антипиренів не вирішують цієї проблеми
 • Недовговічність – волога, шкідники, природна усадка – все це найлютіші вороги насипних утеплювачів, тому їх експлуатаційний термін дуже невеликий. Найчастіше – не більше 5-ти років
 • Що стосується монтажу, то тут теж є ряд складнощів. Мало просто засипати утеплювач в напівзібрану стіну. Необхідно правильно його ущільнити, щоб в стіні не залишилося порожнин, а усадка була мінімальною. Але і професійне утеплення цими матеріалами не буде високоефективним.

Ековата

  Цей утеплювач виготовляється на основі целюлози, що відрізняється низькою теплопровідністю. Для того щоб надати утеплювачу високої адгезії застосовуються спеціальні сполучні компоненти. Ековата наноситься на стіну за допомогою спеціального обладнання методом напилення, після чого поступово застигає на її поверхні. Основний плюс матеріалу – відсутність швів. Але сам по собі він все ж не протистоїть горінню і навіть боїться вологи. А це серйозні мінуси, якщо врахувати його чималу вартість.

  Експлуатаційний термін становить в середньому близько 20-ти років, хоча на ділі це зовсім не так. З плином часу матеріал поступово втрачає еластичність, і будь-які зовнішні впливи стають для нього згубними. Вартість ековати не є виправданою, а її застосування – не являється найбільш доцільним.

Термоізоляційні фарби

Їх ми вже згадували вище. Варто зазначити, що для внутрішнього утеплення ці матеріали підходять ще менше. Якщо з зовнішнього боку вони хоча б захищають стіни від деяких зовнішніх впливів, то зсередини вони, по суті, нічого не змінюють. ККД цих утеплювачів не перевищує 20%, а вартість їх дуже висока. Тому не варто покладатися на ці «нано» технології, тому що від них ви і отримаєте лише «нано» ефект.

Пінополіуретан (ППУ)

  Цей матеріал являється єдиним універсальним утеплювачем і дійсно підходить для зовнішнього та внутрішнього утеплення з однаково високою ефективністю.

фото 2

Крім найвищої ефективності ППУ володіє рядом інших переваг:

 • Легкість – це практично як скловата з найнижчою щільністю, але тільки в десятки разів ефективніше. Несучі конструкції не відчувають підвищене навантаження і що позитивно позначається на експлуатаційному терміні будівлі
 • Міцність і еластичність – спінений поліуретан здатний легко витримувати перепади температур, термічні деформації та інші механічні дії навіть при усадці будинку, більшість хімічних впливів, що робить його довговічним
 • Не горючість – ППУ не горить, тим самим підвищуючи рівень пожежної безпеки, що особливо важливо в дерев’яних будинках
 • Довговічність – експлуатаційний термін ППУ перевищує 30 років! Поки що немає жодного матеріалу, який міг би зрівнятися з пінополіуретаном за своїми властивостями і показниками довговічності
 • Ефективність – вона забезпечується відсутністю швів. Матеріал наноситься методом напилення на будь-які поверхні, заповнюючи важкодоступні місця, стики, щілини
 • Низький коефіцієнт волого поглинання – волога йому не страшна
 • Екологічна чистота – матеріал абсолютно не токсичний.
 • ППУ являється хорошою основою під будь-яку обробку. Він підходить під будь-які види облицювання, під вентильовані навісні фасади. Пінополіуретан встигає повністю окупитися кілька разів протягом експлуатаційного періоду, тому його вартість повністю виправдана.

 Таким чином, пінополіуретан є безумовним лідером, як при внутрішньому, так і при зовнішньому утепленні стін. Та й не тільки стін! ППУ також застосуємо для теплоізоляції покрівель, підлог, фундаментів, підвалів, балконів і лоджій. Важко уявити без нього комплексну теплоізоляцію кам’яних, цегельних і бетонних будинків, будинків з газосилікату, дерев’яних і каркасних будинків. І саме цей матеріал можна рекомендувати з повною впевненістю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *