Утеплення Фундаменту

  Важливість надійної основи для кожної будівлі ніким не заперечується. Фундамент (цоколь) індивідуальних будинків під час їх експлуатації повинен витримувати значні навантаження, одержувані в результаті зовнішнього впливу і під вагою самої будівлі.

 Зрозуміло, що утепливши його, можна значно знизити витрати на обігрів приміщень всередині будинку. Утеплене приміщення залишатиметься сухим, а значить, весь будинок прослужить набагато довше, так як руйнівний вплив вологи і грибка з цвіллю, які в ній розвиваються, будуть виключені. При цьому буде набагато менше ризиків для здоров’я людей, які проживають в будинку.

Довговічність будівель і споруд неможлива без надійного, міцного фундаменту, який створений за всіма будівельними нормами. Їх міцність в великій мірі залежить від того, наскільки фундамент захищений від шкідливих впливів навколишнього середовища.

 Волога- основна  з загрозою будь-якій будові. Грунт містить надмірну кількість вологи. Через температурні зміни взимку і в період міжсезоння вода в грунті поперемінно замерзає і відтає, що негативно позначається на фундаменті будинку.

Уникнути такої ситуації можна наступним чином:

 • При надто вологому грунті на ділянці потрібно прокласти дренажні труби, щоб забезпечити відведення ґрунтових вод.
 • При будівництві фундаменту сформувати з піску дренажний шар, висота якого не менше 1 метра.
 • Утеплити фундамент (цоколь) по всьому периметру будівлі, доповнивши якісною гідроізоляцією

 Спучування грунту взимку, коли він сильно промерзає при низьких температурах повітря, теж негативно позначається на стані фундаменту. Відбувається це через перенасичення ґрунту вологою влітку і восени. Взимку вода перетворюється в лід і тисне на будови силою до 10000 кг / м2. Навесні лід тане, що також погано для грунту, який починає просідати. Не рятує і посилений дренажний шар. Спучений грунт змінює геометрію споруди, викликає появу на ній тріщин. Спостерігається перекіс дверних, віконних рам. Будівля стає менш стійкою.

Запобігти наслідкам від промерзання можна, якщо зайнятися утепленням фундаменту. Це дозволить знизити втрати тепла в будинках, створити бар’єр на шляху руйнівної вологи.

  Тому власники таких будівель вже на стадії закладки фундаменту повинні подбати про його надійний захист від агресивних впливів. Щоб будинок простояв довго і залишалися міцним. Статистика показує, що через фундамент малоповерхового будинку втрачається до 15% тепла.

 Найбільш ефективним вважається саме зовнішнє утеплення, а якщо говорити про фундамент, то це єдиний можливий спосіб утеплення, тому що при теплоізоляції приміщення зсередини відбувається наступне. Тепло, яке передається повітрю від системи опалення, залишається всередині приміщень, через те що, зсередини вони покриті шаром теплоізоляції. У кімнатах – тепло і сухо, але стіна контактує безпосередньо з зовнішнім середовищем, приймаючи на себе удар стихії. Зниження температури до -15 градусів за Цельсієм –  вже відчутне. Стіна починає промерзати. Точка роси при цьому зміщується всередину стіни ближче до утеплювача. Це та межа, на якій в результаті перепаду температур формується волога. В результаті стіна піддається постійній термічній деформацій, але, що ще гірше, в ній промерзає волога.  Добре відомо, що вода при замерзанні розширюється. Тому стіну потихеньку розриває зсередини. Таким чином, експлуатаційний термін будівлі знижується.

Саме тому зовнішнє утеплення краще внутрішнього. Воно дозволяє не тільки зробити будинок теплим і сухим, але і захистити стіни від механічного руйнування.

Вимоги до теплоізоляційного матеріалу:

 Для забезпечення виконання своїх функцій, теплоізоляційний матеріал повинен відповідати цілому ряду вимог, тому що будуе знаходитись під впливом дій зовнішнього агресивного середовища і великих навантажень. А саме :

 • Міцність і еластичність – утеплювач буде знаходитися зовні, він буде приймати на себе вмеханічний вплив, в першу чергу при зворотній засипці грунту після закінчення проведення будівельних чорнових робіт. Згодом матеріал буде отримувати постійні навантаження при зрушенні грунту, усадці будинку, зміни рівнів ґрунтових вод. Тому матеріал повинен бути дуже міцним і еластичним, в іншому випадку його експлуатаційний термін буде мінімальним, а ефективність вкрай низькою. Крім того, матеріал повинен бути досить твердим, щоб служити основою для захисного штукатурного шару.
 • Стійкість до впливу вологи – незалежно від того, наскільки б ефективним не було гідроізоляційне покриття і захисна обробка, матеріал повинен бути стійким до впливу вологи, а також володіти мінімальним коефіцієнтом вологопоглинання. Перебуваючи під землею, за умови постійного механічного тиску, матеріал не повинен боятися води, тому що пошкодження зовнішнього захисного шару не виключені з плином часу. Попадання вологи в структуру утеплювача не повинно впливати на його ефективність.
 • Довговічність – через те що, утеплювач буде похований під шаром землі, він повинен бути максимально довговічним. Заміна такого теплозоляционного матеріалу може бути пов’язана згодом з безліччю проблем, а іноді може бути і зовсім неможливою. Тому важливо щоб матеріал зберігав 100% ККД навіть під кінець номінального експлуатаційного терміну, а бажано – і по його закінченні.
 • Можливість монтажу без порушення цілісності основи – для кріплення деяких утеплювачів застосовуються анкера, які вганяють в основу. Це зовсім не те, а у випадку з утепленням фундаменту і цоколя – просто недопустимо. По-перше, це зводить нанівець зусилля по гідроізоляції, дозволяючи волозі проникати прямо всередину товщі несучої конструкції, по-друге, це послаблює її механічно, що неприпустимо. Згодом саме отвори, в які будуть загнані анкера, можуть стати джерелом тріщин.
 • Легкість – дійсно, висока вимога, при переліченні всього вище сказаного. Але велика вага утеплювача в сумі з гідроізоляцією може призвести до більшої усадки. Надмірне навантаження на подушку під фундаментом неприпустиме, тому перевищення допустимих норм може призвести до того, що на заключних етапах обробки доведеться жертвувати якимись елементами на верхніх рівнях, щоб знизити це навантаження.
 • Екологічна чистота – утеплювач може мати безпосередній контакт з самим грунтом. Якщо матеріал буде токсичним або хімічно активним, то побічні продукти напіврозпаду можуть потрапити в грунт. Це вкрай небезпечно для екологічної обстановки на прилеглій території, а, відповідно, і для самих мешканців будинку.
 • Стійкість до хімічних впливів – не виключено попадання в грунт хімічно активних елементів з поверхні: випадково пролите моторне масло, паливо або побутова хімія. Якщо матеріал не буде стійкий до їх впливів, то це згубно позначиться на його стані і на ефективності утеплення.

Це основні, хоч і не всі, вимоги, які пред’являються утеплювачам. У зв’язку з цим частину матеріалів застосовувати просто неприпустимо. Тому для початку розглянемо ці утеплювачі і причини, за якими вони будуть малоефективними.

Чим утеплюють фундамент?

  Почнемо з термоізоляційних фарб. Їх застосування – марна трата грошей. По-перше, ці фарби матимуть деяку ефективність тільки при контакті з повітрям, через те що вони відштовхують частину тепла, створюючи тонкий прошарок на поверхні основи. Якщо ж засипати цю фарбу землею, то ефекту не буде зовсім. Принцип дії таких фарб простий – в їх склад входять мікроскопічні гранули, які містять повітря. В результаті вдається отримати прошарок цих повітряних гранул товщиною до 3-4 міліметрів. Зрозуміло, що настільки тонкий шар не здатний ефективно боротися з втратами тепла. Та й будь- яке механічне пошкодження приведе покриття в непридатність.

Наступний матеріал, який застосовується досить широко, це екструдований пінопласт. Чому саме екструдований? Відповідь проста – щільність. Цей вид пінопласту відрізняється від звичайного більшою щільністю, а в іншому практично ідентичний. Отже, ось якими ключевими недоліками володіє цей матеріал:

 • Використання анкерів при монтажі – ми вже говорили вище, що порушення цілісності основи недопустимо. А для надійного закріплення листів пінопласту застосування анкерів є необхідністю. В іншому випадку вони просто відваляться вже в перший же рік експлуатації. Анкера ці пластикові, але отвори під них можуть значно послабити несучу конструкцію, зробити її вразливою перед вологою.
 • Крихкість матеріалу – сам по собі пінопласт досить крихкий. Незважаючи на те, що екструдована модифікація більш щільна, все одно цей матеріал боїться механічних впливів, яких при зворотній засипці достатньо, як, втім, і при подальшій експлуатації
 • Наявність швів – листові матеріали при монтажі утворюють десятки стиків, а це найслабші місця для утеплення. Мости холоду в першу чергу утворюються саме там.
 • Відносно невисокий експлуатаційний термін – найчастіше він не перевищує 15-ти років
 • Токсичність – в пінопласт міститься маса хімічних речовин, які небезпечні для навколишнього середовища. Особливо небезпечний пінопласт при горінні, тому що в процесі він виділяє отруйні леткі продукти напіврозпаду.

  Очевидно, що недоліків є, тому, незважаючи на досить непогані термоізоляційні показники, цей матеріал використовувати не слід. Звичайно, ціна може бути дуже спокусливою, але не забувайте, що згодом ця економія вилиється в значно масштабніші матеріальні витрати.

Ще один вид досить поширений утеплювач – мінеральна вата.

  Для утеплення фундаменту або цоколя зовні може застосовуватися тільки базальтова вата в матах з щільністю від 80 кг / м3, призначена для монтажу під штукатурку. Уже ясно, що вага цього матеріалу досить велика. Нескладно порахувати, якщо врахувати, що товщина мата становить 15 см. Таким чином, на кожні 10 квадратних метрів утеплюваної площі буде припадатиме 150 кілограмів тільки утеплювача. Додайте сюди вагу 1-1,5 сантиметрового шару клею на цементній і полімерній основі, а також не менший зовнішній шар штукатурки. Отримаєте  приблизно 200-250 кілограмів на кожні 10 квадратних метрів. За умови утеплення фундаменту і цоколя навіть відносно невеликого будинку, це додаткові 3-5 тонн, що зовсім недобре!

  У цього матеріалу є ще один суттєвий недолік – боязнь води. Принцип дії мінеральної вати побудований на тому, що в її волокнах міститься повітря, яке і утримує тепло. Якщо це повітря з якоїсь причини витісняється водою, то ефективність матеріалу відразу знижується на 60-80%, а при тривалому впливі вологи – до 100%. Причому просушка матеріалу марна, а в умовах під товщею землі – неможлива. При цьому вартість цього утеплювача досить висока.

  Що стосується монтажу, то і цей матеріал вимагає закріплення анкерами, тому цілісність основи зберегти не вдасться. Крім того, сам монтаж віднімає дійсно багато часу і сил. Термін експлуатації в порівнянні з пінопластом більше – він становить 20-25 років, але найчастіше ефективність матеріалу при утепленні фундаменту або цоколя втрачається вже протягом перших 5-10 років. Тому це теж  далеко не найвигідніше і правильніше рішення. Не варто забувати, що ці технології застосовуються вже протягом цілого століття, тому їх сміливо можна вважати застарілими.  На зміну їм приходять нові – більш ефективні рішення.

Відмінним матеріалом, здатним створити надійне утеплення, вважається твердий пінополіуретан.

Переваги поліуретанового утеплення шляхом напилення з зовнішньої сторони будинку полягають у наступному:

 • Відміннні гідро-, паро- та теплоізоляційні властивості, за рахунок особливостей структури (багато дрібних бульбашок, в яких міститься фреон), високий відсоток (98%) змісту закритих комірок.
 • Можна наносити ППУ на фундаменти різної конфігурації.
 • Поява «містків холоду» через відсутність кріплення неможлива.
 • Коефіцієнт теплопровідності, що має найнижче значення в порівнянні з відомими в світі аналогами, що дозволяє використовувати його економно, з меншою товщиною.
 • Є можливість нанесення шару будь-якої товщини, при цьому, шар ППУ буде легшим за шар аналогічної товщини іншого утеплювача.
 • Теплоізоляція фундаменту ППУ дозволяє прискорити терміни виконання робіт. Вона дає можливість утеплювати приблизно 300 м2 поверхні в добу. Плюс цього матеріалу і в здатності вирівнювати собою самі нерівні місця об’єкта утеплення

 Властивість пінополіуретану забезпечувати стовідсоткову герметизацію фундаменту (шви, щілини), на поверхні фундаменту не проглядаються стики і з’єднання, через те що, створюється суцільне монолітне покриття і відмінний контакт з усіма будматеріалами робить такий фундамент особливо надійним. Теплоізоляція фундаментів із застосуванням високоефективного полімерного матеріалу завжди призводить до очікуваного результату.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *