Теплоізоляція каркасного будинку

  Технологія  будівництва каркасних будинків не являється чимось принциповим в України, а ось наприклад в Фінляндії такий спосіб зведення будинків користується особливо високою популярністю. Технологічний прогрес в області  наук таких, як хімія, дозволили людству розробити масу матеріалів, що застосовуються для обшивки каркасних будинків. Це стало причиною,  до винекнення маси різновидів цих будівель. До речі, саме вони, на даний момент найбільш доступні за собівартістю. Інколи ціна на утеплювач для будинку такого роду може досягати половини його загальної вартості. Пояснюється це особливістю самої конструкції.

Каркасний будинок, що це таке?

  Основою такої будови є дерев’яний або в менше випадках металевий каркас. Зовні та зсередини він обшивається матеріалами які вибере замовник. Це можуть бути плити чи фанера, сендвіч панелі або будь-який інший листової твердий матеріал. У такій технології будівництва велика кількість переваг, в тому числі висока швидкість зведення, мала вага самої споруди, порівняно доступніша ціна. Все ж, як і будь-яка інша будівля, каркасний будинок потребує утеплення.

Що пропонують підрядники?

  На жаль, досить часто пропозиції підрядників диктуються під тиском міркувань по економії затрат своїх ресурсів. Тому в числі перших варіантів ви можете почути таке:

 • Сендвіч панелі вже є утеплювачем, тому додаткові заходи вам не потрібні.
 • Використаємо деревяну тирсу або торф – це ефективно і екологічно чисто.
 • Пінопласт – вирішує всі проблеми.

Але під кожним з цих тверджень приховується лише одне – бажання якомога більше заробити за найменшим зусиллям.

Розглянемо докладніше кожен із запропонованих варіантів:

Сендвіч панелі

Насправді, сендвіч панелі являються утеплювачем, тому що в їх основі є теплоізоляційний матеріал, який знаходиться між двома листами. Як правило, зовнішній шар – це або профільований метал (профнастил), або інше декоративне покриття, яке «дивиться» назовні. Другий шар – внутрішній, тому він плоский і рівний. Ці панелі нашиваються на каркас і виконують відразу дві функції: надають будові нормальний зовнішній вигляд і додатково захищають внутрішній простір від зовнішніх впливів.

Недоліки притаманні утепленню сендвіч панелям:

 • Герметичності – між окремими панелями утворюються стики, які згодом і стануть мостами холоду.
 • Ефективньсть – як правило, товщина сендвіч панелей не достатньо велика.

Сендвіч панелі доцільно використовувати як оздоблювальний матеріал, але не як самостійний утеплювач.

Дерев’яна тирса або торф.

Ціна на утеплювач для каркасного будинку залежить від багатьох факторів, таких як витрати на його виготовлення, ефективність та довговічність матеріалу. Деревяна тирса, торф або, що ще гірше – солома, є найбільш доступними за ціною і дійсно можуть застосовуватися для утеплення порожнин стін та підлоги або перекриттів каркасної будівлі, але  тут існують нюанси:

 • Низький рівень пожежної безпеки – аргумент «за такого підходу і ваша ліжко підвищує рівень пожежної небезпеки» часто застосовується підрядниками. Але при об’єктивному підході стає очевидним, що тирса і торф – це відмінне паливо, тому навіть невелике внутрішнє локальне загоряння може обернутися великою пожежею
 • Необхідність облаштування комплексної паро- та гідроізоляції – тирса, як і торф, дуже бояться вологи, тому їх можна використовувати тільки в разі практично повної закупорки стін. Будинок дихати НЕ буде.
 • Легко втрачає ефективність – варто волозі потрапити в порожнину стіни, вона стане причиною локального руйнування утеплювача, що призведе до утворення мостів холоду, конденсату, і в підсумку – до руйнування утеплювача в цілому.

Застосування тирси і торфу допустимо лише в тому випадку, якщо ви не дбаєте про рівень пожежної безпеки, якості стін, а також довговічності оплачуваного вами рішення.

 

 

 

 

 

Пінопласт або екструдований пінополістирол.

Є улюбленою темою  будь-якого підрядника. Пінопласт один з найдешевших (навіть в порівнянні з тирсою) з легко монтуючихся на «швидку руку» матеріалів. В випадку утеплення каркасног будинку, пінопласт просто вклеюється в порожнину стіни на полімерний клей, який навіть не забезпечує щільного прилягання листів до поверхні. Але найстрашніше навіть не це:

 • Висока горючість –  один з найбільших недоліків цього матеріалу. Він не просто горить – він палає, виділяючи в прцесі токсичні речовини, які мають пагубний вплив все живе! Тому його застосування навіть для зовнішнього утеплення вкрай небажанене.

  Крім цього, пінопласт не достатньо ефективний, тому що є листовим і тендітним матеріалом. Він не витримує механічних навантажень.

  При утепленні зсередини, пінопластове утеплення забирає значну площу приміщення.

Що насправді можна і потрібно застосовувати?

Каркасний будинок унікальний тим, що і стіни і перекриття в ньому виконані по одному і тому ж принципу. По суті, це порожниста конструкція, для утеплення якої оптимально застосування заповнючих матеріалів. Але для початку розглянемо деякі листові матеріали, застосування яких все ж допустимо, але лише за умови їх правильного монтажу. І одним з таких матеріалів є базальтова вата.

Поставляється вона в пачках по 10-20 листів, розміром найчастіше 50 × 100 см (може варіюватися). Товщина матеріалу, як і його щільність, теж може бути різною (підбирається відповідно до параметрів каркасу).

Для ефективного утеплення стін каркасного будинку необхідно виконати наступне:

 • Забезпечити хорошу гідроізоляцію – при попаданні вологи на базальтову вату, втрачається близько 30-40% її ефективності.
 • Забезпечити ефективну пароізоляцію – вона не дає змоги волозі скупчуватися в застінках.
 • Підібрати вату точно за розміром – плити базальтової вати не повинні бовтатися всередині каркасу. Вони повинні сидіти максимально щільно, як одна до одної, так і до елементів каркасу.

  Якщо плити мінеральної вати підібрані за розміром правильно, то для їх монтажу вам не буде потрібно застосовувати додаткові елементи, і це добре. Але не варто забувати і про недоліки цього матеріалу і способу утеплення:

 • У мінеральних ватах містяться шкідливі речовини – це деякі хімічні сполучні елементи, які з плином часу можуть проникати у внутрішнє середовище будинку.
 • Наявність стиків – цей матеріал не забезпечує повної герметичності, тому при наступних деформаціях конструкції обов’язково виникнуть мости холоду.
 • Досить велика вага – в цілому цей матеріал може збільшити вагу будинку з площею в 100 м2 приблизно на 1,5-2 тонни, що чимало для каркасної конструкції.

  Ще один вагомий мінус – витрати часу і сил. Саме утеплення тільки стін будинку може відняти більше часу, ніж їх повне зведення і обробка. І при врахуванні не найбільшої  ефективності, від цього матеріалу все ж краще відмовитися.

Якими властивостями повинна володіти утеплювач для каркасного будинку?

  Знаючи особливості конструкції і процесу зведення каркасного будинку, нескладно виявити основні властивості, якими повинен володіти утеплювач:

 • Легкість – як правило, каркасні будинки зводяться на легких пальових фундаментах, тому перевантажувати конструкцію не можна.
 • Еластичність – каркасні будинки «рухливі». Тобто, сам каркас може трохи зміщуватися під впливом сильного вітру, наприклад, або переміщень грунту. Для самої конструкції це не страшно – інженери враховують це на етапі проектування, але ось утеплювач від цього може постраждати.
 • Стійкість до впливу вологи – якщо планується використання дихаючих оздоблювальних матеріалів, то і матеріал не повинен закупорювати стіни. А тому стійкість до впливу вологи є одним з основних вимог.
 • Забезпечення герметичності – в ідеалі це має бути безшовний утеплювач, який можна було б застосувати і для утеплення стін, і для термоізоляції покрівлі, підлоги та перекриття
 • Невисока горючість – дозволяє значно підвищити рівень пожежної безпеки

  До цих властивостей можна сміливо додати такі позитивні властивості матеріалу, як довговічність, стійкість до зовнішніх атмосферних впливів.

Загальні рекомендації щодо вибору теплоізоляційного матеріалу

  Крім усього вищесказаного, можна виділити ще один дуже важливий момент. В ідеалі весь будинок повинен утеплятися одним і тим же утеплювачем. Справа в тому, що у різних матеріалів не тільки різні експлуатаційні характеристики, але і термін служби їх може різнитися на 20-30 років.

  Тому необхідно вибрати такий матеріал, який відрізнявся б максимальною довговічністю, що дозволить уникнути необхідності в проведенні локальних ремонтів для окремих елементів будинку згодом. Оптимальним рішенням на сьогоднішній день є ППУ. Спінений поліуретан відповідає всім перерахованим вище вимогам одночасно! Більш того, він також відрізняється хімічною стійкістю і рядом додаткових переваг, які дуже важливі при утепленні каркасних будинків.

Експлуатаційні властивості пінополіуретану

 • Відносно мала вага.
 • Довговічність – термін служби складає понад 30-ти років, без замітної втрати властивостей.
 • Міцність і еластичність – матеріал достойно переносить навіть сильні деформації основи.
 • Стійкість до впливу вологи – коефіцієнт вологопоглинання не перевищує 2%
 • Низька горючість – матеріал не підтримує процесу горіння, підвищуючи рівень пожежної безпеки дерев’яних каркасних будинків.
 • Висока міцність – застиглий моноліт пінополіуретану надає конструкції додаткової міцності, виступаючи в ролі сполучного компоненту.

Особливості утеплення каркасного будинку пінополіуретаном

  Фахівці доставляють на об’єкт спеціальне обладнання, яке допомагає в точних пропорціях змішувати компоненти і розпилювати їх на  поверхню. Цей процес чимось нагадує фарбування. Сам метод дозволяє значно заощадити час, а також полегшує роботу по утепленню конструкцій складних форм, наприклад, покрівлі. До переваг даного методу також відноситься:

 • Відсутність необхідності в складній підготовці поверхні.
 • Відсутність необхідності використання додаткових кріпильних елементів.
 • Досягнення повної герметичності.

  При утепленні стін, підлоги, перегородок і покрівлі фахівці враховують параметри каркасу, а саме – товщину лагів, виходячи на необхідну товщину і повністю заповнюючи порожнину. Це дозволяє не тільки домогтися максимально високої ефективності при утепленні, але ще і додатково підвищити рівень звукоізоляції.

  Економія часу колосальна, тому що матеріал повністю схоплюється і набирає міцність вже через кілька годин після нанесення. Тому на утеплення всього будинку, включаючи підлоги та покрівлі, може піти не більше двох днів. На жаль, провести утеплення каркасного будинку поліуретаном самостійно неможливо, тому що процес вимагає застосування високотехнологічного обладнання, але звернувшись до професіоналів, можна не просто отримати якісний результат в найкоротші терміни, але ще і додатково заощадити!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *